Levent Kids Yuva Anaokulu

Kids İdeal Yuva - Play Grubu

Kids anaokulu, okul öncesi Play grup

ÇOK AMAÇLI OYUN SALONU ZAMANI:

Bu zaman dilimi, geniş alanda çocukların büyük kas becerilerini ve sosyal gelişimlerini desteklemek amacı ile planlanmış oyunları içerir. Oyunlar basitten zora, serbest oyundan planlı grup oyununa doğru gelişimsel bir sıra takip eder. Oyunlara katılırken çocuklar, oyunu kurallarına uygun oynamak, oyunu kurmak, sürdürmek, sonlandırmak, sıra beklemek gibi sosyal ve bilişsel süreçleri uygulamayı öğrenirler.
KAHVALTI – YEMEK ve TEMİZLİK ZAMANI:

Çocuklar sınıflarında öğretmenleri ile birlikte kahvaltı zamanına katılırlar. Bu zamanda çocukların arkadaşları ile birlikte sofra kurallarına uymayı öğrenmeleri ve yiyecek servisi sırasında sıra bekleyebilmeleri amaçlanır.
Çocukların programa uyumlanmasından sonra öğle yemeği uygulamasına başlanır. Masada oturma alışkanlığı kazanan çocukların, sofrada arkadaşları ile farklı bir sosyal ortamı paylaşmayı, kendi başlarına yemek yiyebilmeyi ve değişik tatları denemeyi öğrenmeleri amaçlanır.
Her ayın başında, o ayın kahvaltı ve yemek listesi KIDS’DE YAŞAM aylık bülteni ile velilere iletilir. Kahvaltı ve yemek zamanının ardından gelen temizlik saatinde çocukların temizlik ve tuvalet alışkanlıkları, öz bakım gelişimleri desteklenir. Henüz tuvalet eğitimini tamamlamayan çocuklar için bu zaman bir gözlem fırsatı ve desteklenme sürecidir.

SINIF İÇİ OYUN ZAMANI :

Sınıflarımız okulumuzun eğitim programının temelini oluşturan High-Scope Eğitimi mantığına uygun, iyi tanımlanmış çalışma köşelerine bölünmüştür. El altında pek çok donanım vardır ve bunlar belirli bir mantık doğrultusunda yerleştirilmiştir. Sınıflardaki eşyaların çocukların boylarındaki raflara yerleştirilmiş olması da çocuklara hareket rahatlığı sağlar. Her donanımın resimli etiketi, çocuğun donanımı kullandıktan sonra yerine yerleştirmesi için raflara yapıştırılmıştır. Böylece çocuklar materyallerin yerlerinin sabit olduğunu öğrenerek, mekana oldukça hakimdirler. Sınıfta bağımsız olarak hareket etmenin keyfiyle çocukların özgüven duyguları desteklenir.
Oyun zamanı çocukların tüm gelişim alanlarında desteklendiği değerli bir zaman dilimidir. Bu düzende hazırlanmış olan sınıfta çocuklar tercih ettikleri köşelerde oyun oynamaya başlarlar. Bu oyunlar çocukların ihtiyaçlarına, ilgilerine göre sınıfı paylaşan eğitimciler tarafından desteklenir yada yönlendirilir.
Oyun köşelerinde kurulan oyunlar ve eğitimcilerin desteği doğrultusunda çocuk, arkadaşları ile iletişim kurmak, oyunu ve oyuncakları paylaşmak, ortaya çıkan problem durumlara çözümler üretmek, düşüncelerini paylaşmak, uygun rolü canlandırmak gibi sosyal beceriler kazanır. Oyuncakları ve materyalleri kullanırken dizme, takma, çıkarma, yerleştirme v.b becerileri ile birlikte çocukların el-göz koordinasyonu gelişir.

FAALİYET ZAMANI:
Faaliyet zamanı çocukların küçük kas motor gelişimlerini desteklemeyi amaçlamanın yanı sıra çocukların basit sanatsal ürünler ortaya çıkarmalarını ve böylece onların başarı duygularını da desteklemeyi hedefler. Bu süreçte materyalleri paylaşarak kullanmaları desteklenir. Onlara sunulan boyama, kesme, yapıştırma, yoğurma çalışmaları çocukların becerileri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Belirlenen gelişimsel amaçlara uygun olan bu çalışmalar çocuklara verilir ve yetişkinlerin rehberliğinde uygulanır. Sınırlı becerileri olan iki yaş çocukları için faaliyet zamanı sonunda ortaya çıkan ürünün sanatsal ve yaratıcı boyutunun yanı sıra, yaşanan süreç  önemlidir.

BAHÇE ZAMANI :
Okulumuzun bahçesindeki kayma, sallanma ve çeşitli tırmanma üniteleri çocukların büyük kas becerilerini desteklerken, kum havuzu rahat ve aktif kum oyunları oynayabilme olanağı sağlar.
Öğretmenler eşliğinde çocuklar bahçede oynarken bu ünitelerde büyük kas motor gelişimlerini de destekleyen aktivitelerde bulunurlar. Aynı zamanda bahçe, çocukların temiz, açık havada rahatlayabildikleri bir zaman dilimidir. Havanın yağışlı ve kirli olmadığı her okul günü çocuklar için günlük programda mutlaka bahçe zamanına yer verilir.

 KUKLA VE MASAL ZAMANI:
Bu zamanda çocukların dil gelişimleri ve konsantrasyon sürelerini geliştirmeleri hedeflenir. Buna ek olarak çocukların masalı ve oyunu dinlemeleri, anlatılanı anlamaları, takip etmeleri, etkin katılımla kendilerini ifade etmeleri amaçlanır. 

 

 

 

SABAH PROGRAMI:
10:00-13:00 Eğitim, kahvaltı ve yemek

GENİŞLETİLMİŞ PROGRAM:
10:00-15:00 Eğitim, kahvaltılar ve yemek

ÖĞLEN PROGRAMI:
13:30-16:30 Eğitim, ikindi kahvaltısı, yemek.

KIDS Çocuk Yuvasında yaş gruplarına uygun tutarlı bir günlük program izlenir. Bu tutarlılık çocukların güven duygusunu destekleyerek, onların sosyal iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefler. Yapılan tüm etkinlikler çocukların temel gelişim alanlarındaki potansiyellerini en üst seviyede ortaya çıkarmalarına ve bunu fark ederek içselleştirmelerine olanak tanır. Sunulan yaratıcı ve kaliteli hizmet Play Grupda 5 çocuğa 1 öğretmen olarak uygulanır.


yukarı çık