Levent Kids Yuva Anaokulu

Fiziksel Ortam

Fiziksel Ortam

Sınıflar iyi tanımlanmış çalışma köşelerine bölünmüştür. El altında pek çok malzeme vardır ve her köşedeki malzemeler belirli bir mantık düzeni içinde yerleştirilmiştir.
KIDS, Özel İdeal Anaokulu sınıflarındaki raflar, çekmeceler, kutular içine yerleştirilen malzemelerin sembolleri etiketlenmiştir. Böylece çocuklar malzemelerin yerini kolayca bulup, yerine yerleştirebilirler. Bu sistem çocukların bağımsız olarak hareket etmelerini ve ortama hâkim olmalarını sağlar.
Böylece çocuklar yuvada bulundukları ortamı doya doya yaşayıp deneyimleyerek kendi seçimleri doğrultusunda oyunlarını kurma ve geliştirme imkânına sahip olurlar. KIDS,Özel İdeal Anaokulundaki çok amaçlı oyun salonu, çocukların iç mekanda fiziksel gelişimlerinin desteklendiği , değişik amaçlara hizmet edebilen bir oyun alanıdır. Çocuklar yuvamızdaki bu alanda hayal güçlerini özgürce kullanarak farklı oyun türlerini deneyimleme fırsatını bularak rahatlarlar. Atlama, zıplama, kayma, tırmanma benzeri birçok beceriyi çocuklar bu alanda oynarken geliştirirler; böylece farklı vücut kısımlarının da çalışması desteklenir. Çocuklar günlük yaşamlarının bir bölümünü de bahçede geçirirler.
KIDS, Özel İdeal Anaokulu bahçesi kum havuzu ile çevrelenmiş ahşap oyun üniteleri ile çocuklarının fiziksel gelişimlerinin desteklendiği güvenli bir alandır. Eğitim programının içinde bahçe saatleri önemli bir yer tutar. Yuvanın bahçesi çocuklara enerjilerini yapıcı biçimde kullanıp, eğitim programının diğer süreçlerine verimli bir şekilde katılmaları için olanak sağlar.

 

Öğrenme çevresinin düzeni çocukların yaptığı hemen hemen her şeyi etkiler. Çocukların tercihlerini, planlamalarını, malzemeleri kullanmalarını ve başkaları ile olan ilişkilerini belirler.
KIDS, Özel İdeal Anaokulu sınıflarında çocukların görebileceği ve erişebileceği seviyede bir dolap sistemi vardır. Çocukların kendi davranışları ile öğrenebilecekleri, içinde rahat hareket edip arkadaşları ile çalışacakları, yaratacakları, yayacakları, inşa edecekleri, deney yapacakları, hayal kuracakları, eşyalarını koyacakları, çalışmalarını sergileyecekleri, hem kendi kendilerine hem de büyük ve küçük gruplarla çalışabilecekleri bir mekâna ihtiyaçları vardır. Yuvamızdaki sınıflar bu ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve donatılmıştır. Her türlü eğitim araç ve gereçleri çok amaçlıdır ve tüm malzemeler uzman kadromuz tarafından uluslar arası okul öncesi eğitim ürünleri arasından seçilmiştir.


yukarı çık